The total load in watts would be W = A x V. 20 x 120 = 2400 watts. Any wattage higher than this will trip the breaker and shut the circuit off.
<<>>
The theoretical resistive load is V/I = 120/20 = 6 Ohms. The lower the resistance the higher the current. Usually you don't want to operate above the 80% point so the number would be 120/16 = 7.5 Ohms.
Copyright © 2026 eLLeNow.com All Rights Reserved.