A company purchased an asset for 170000 with a salvage value of 8500 have a useful life of 4 years Find the depreciation epense for the first year using the 150 percent declining balance method?

1 answer

Answer

1077321

2026-05-31 20:20

+ Follow

Annual depreciation is as follows:

Annual depreciation = (actual cost - salvage value ) / useful life of asset

annual depreciation = 170000 - 8500 / 4 = 40375

Annual depreciation with 150 percentage decline method = 40375 * 1.5 = 60563

ReportLike(0ShareFavorite

Copyright © 2026 eLLeNow.com All Rights Reserved.