What if An apple with a mass of 0.95 kilograms hangs from a tree branch 3.0 meters above the ground. If it falls to the ground what is the kinetic energy of the apple just as it reaches the ground?

Apple

1 answer

Answer

1165550

2026-05-22 02:50

+ Follow

The potential energy of the Apple while hanging is given by mgh, where m=0.95 kg, g=9.8 m/s^2, and h=3 m. At the moment it reaches the ground, all this potential energy will have converted to kinetic energy, thus the kinetic energy would be equal to the initial potential energy. Calculating mgh gives a potential energy of 27.93 J, which would be the kinetic energy just before hitting the ground.

ReportLike(0ShareFavorite

Copyright © 2026 eLLeNow.com All Rights Reserved.